fbpx

Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu


od 17 listopada zapraszamy do Nowej Soli

17 listopada 2017 w Muzeum Miejskim w Nowej Soli o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy zabytkowych ubiorów damskich z XIX wieku pod tytułem “Dama z Żurnala”. Wszystkie 20 kompletnych strojów pochodzi z naszej kolekcji.

Dodatkowo podczas wernisażu zostaną zaprezentowane dwie rekonstrukcje ubiorów: strój męski i damski wykonane w pracowni strojezpasja.pl .

Wydarzeniu towarzyszy prezentacja obszernego zbioru XIX wiecznych rycin. Większość pochodzi ze zbiorów Nowo Solskiego Muzeum. Wiecie, że są to dokładnie te ryciny, które zostały wykorzystane w książce Andrzeja Banacha “O modzie XIX wieku”.

Wydarzenie wspiera Fundacja Mundi Plumarii . Dzięki Fundacji wystawie będą towarzyszyły drobne gadżety ściśle związane z historią mody i jednocześnie z historią miasta Nowa Sól.

Wystawa będzie trwała do 15 stycznia 2018 roku.

Dołącz już dziś do tego wydarzenia na Facebooku aby być informowanym o nowościach.

Do Muzeum Miejskiego w Nowej Soli miłośników historii mody przyciągną także eksponaty z wystawy stałej.

Znajdziecie tam takie wspaniałości jak:

Dwie sztuki zabytkowych muletów, czyli pantofli bez pięty, na niewielkim obcasie noszonych w XVII i XVIII wieku przez eleganckie kobiety w domowym zaciszu. Jeden wykonany jest z jedwabnego brokatu, drugi ozdobiony bogatym haftem.

W zbiorach muzeum znajdują się zabytkowe czepce śląskie. Kilka można zobaczyć na stałej ekspozycji. Piękne przykłady sztuki hafciarskiej. Haftowany bajorkiem czepiec bywał najcenniejszym elementem garderoby XIX wiecznej Ślązaczki.

Na ekspozycji stałej znajduje się urocza spódnica z lat 80. XIX wieku, ozdobiona kilkoma rzędami plisek i falbanek, piękny czepek i kaftanik.

W historii Nowej Soli znaczące miejsce zajmuje produkcja nici. W zbiorach muzeum znajdują się nici, próbniki i materiały promocyjne z czasów przedwojennych z  Gruschwitz Textilewerke oraz z powojennej  “Odry”.

Założona w 1816 przez Johanna Dawida Gruschwitza manufaktura naznaczyła na prawie 200 lat krajobraz miasta. Niestety fabryka upadła w latach 90. i obecnie z eleganckich budynków nic nie pozostało. Na szczęście jak wyglądała fabryka w czasach świetności  i dużo więcej możemy zobaczyć na doskonałych makietach w nowosolskim muzeum.
Damskie szargałki. Lusterko i szczotka, a po lewej prześliczny medalion.

Bardzo ciekawym eksponatem są klocki do drukowania tkanin.  Widać też jakie wzory powstają po odbiciu na tkaninie.

Serdecznie zapraszamy.