fbpx

Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu


Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku

Suknie z naszej kolekcji pojawią się na wystawie “Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku”, która będzie prezentowana w Arsenale Muzeum Fortyfikacji i Broni w Zamościu.

Wystawa jest częścią projektu “Szlakiem Emancypantek i Patriotek”, który nawiązuje do 100. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce.
Głównym celem projektu i wystawy jest przybliżenie sylwetek wybitnych Polek, o których dziś niewiele się mówi, a ich czyny zostały niemal zapomniane. Na ekspozycji znajdą się suknie z XIX i początku XX wieku. Podobne stroje bohaterki wystawy nosiły na co dzień, a taki pokaz osobistych przedmiotów pozwoli uzyskać pełniejsze wyobrażenie o osobach, które walnie przyczyniły się do rozwoju kultury polskiej oraz walczyły o równouprawnienie i niepodległość naszej Ojczyzny.
Specjalnie na potrzeby wystawy w pracowni Stroje z Pasją została wykonana suknia , w której została sportretowana jedna z zapomnianych bohaterek projektu – Anna Henryka Pustowujtówna. Strój ten jest ciekawym przykładem dziewiętnastowiecznego ubioru patriotycznego, wzorowanego na stroju krakowskim.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i pięknego miasta Zamość.
Wernisaż wystawy odbędzie się 12 września o godzinie 14.00 w Arsenale.

http://muzeumarsenal.pl/pl/296-projekt-szlakiem-emancypantek-i-patriotek