fbpx

Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu


Moda Lubi się Powtarzać

Moda lubi się powtarzać. O stylach historycznych w modzie damskiej XIX wieku.

Modę możemy definiować na wiele sposobów, żaden jednak nie będzie wystarczający, aby opisać wszystkie jej aspekty. Nie sposób przecenić jej wartości i roli, jaką odegrała i nadal odrywa. Wpływ, jaki wywiera moda na społeczeństwo jest przez większość z nas bagatelizowany i umniejszany, a przecież moda jest sztuką, której doświadczamy w codziennym życiu.

Już 29 marca Muzeum Historii Ubioru
zaprasza na inauguracyjną wystawę pod tytułem
“Moda lubi się powtarzać” .
Poznań, ulica Kwiatowa 14/2

Wiek XIX był to czas burzliwego rozwoju nauki związanej nie tylko z przemysłem. Na nowo odkrywano średniowiecze, renesans i barok, prowadzono liczne wykopaliska archeologiczne. Fascynacja minionymi wiekami znalazła swoje odbicie w sztuce użytkowej. Style historyczne pojawiały się w architekturze, w wystroju wnętrz, w stylu biżuterii, a także fasonach oraz dekoracjach sukien damskich. Wykorzystanie nowych możliwości technicznych w krawiectwie oraz wzorów zaczerpniętych z dawnych epok zaowocowało niezwykle ciekawym i dynamicznym obrazem mody damskiej w XIX wieku.

Moda dziewiętnastowieczna zatacza krąg, kończy i zaczyna się stylem odwołującym się do wzorów antycznych. Pierwszym czerpiącym natchnienie z oryginałów i drugim nawiązującym raczej do swego poprzednika, niż do starożytności. W pozostałych okresach nawiązania do gotyku, sztuki romańskiej, czy renesansowej są bardzo wyraźne i znacząco wpłynęły na formowanie się stylu danej dekady. Jednak odwoływano się nie tylko do odległych czasów. Moda powtarzała się także w mniejszych, zaledwie kilkudziesięcioletnich odstępach czasu, tak jak w przypadku strojów z lat 30. i 90. XIX wieku.

Stroje prezentowane na wystawie pozwalają przyjrzeć się jak moda damska zmieniała się na przestrzeni wieku. Od pozornie prostych antykizujących strojów z początku wieku po ciężkie, bogato haftowane suknie belle epoque.

Wernisaż za zaproszeniami 29 marca.
Zwiedzających zapraszamy od 30 marca.

Zwiedzanie kuratorskie 30/31 marca:

Pasjonujące Spotkanie w Muzeum – serdecznie zapraszamy na pierwsze wydarzenie w Muzeum Historii Ubioru połączone ze zwiedzaniem kuratorskim aktualnej wystawy. Oprowadzać gości (a przede wszystkim opowiadać o historii mody) będzie autorka wystawy: Anna Moryto.

Zwiedzanie odbywać się będzie w dniach 30 i 31 marca 2019 o pełnych godzinach od 10 do 17.

Informacje dla zwiedzających:

Godziny zwiedzania:
  • czwartek – piątek 11 – 15
  • sobota – niedziela 11 – 17
  • poniedziałek, wtorek, środa:  nieczynne
Bilety:
  • 12 zł normalny
  • 8 zł ulgowy
  • 8 zł seniorzy powyżej 65 lat
  • dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny