fbpx

Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu


Przygotowania i Wernisaż wystawy w Pile – relacja FOTO i VIDEO

W dniu 27 września w Muzeum Okręgowym w Pile odbył się wernisaż wystawy “Belle epoque. Moda damska 1871-1914”

Gości powitał Dyrektor Muzeum Ziemowit Niedźwiecki. Wśród zgromadzonych znaleźli się: Grażyna Brzezińska – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego,  Maria Bochan – Przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Miasta Piły oraz Karolina Smęda-Drzycimska z Międzynarodowej Akademii Wizerunku.

Na wystawie eksponowanych jest 19 oryginalnych zabytkowych sukien damskich z lat od lat 70. XIX wieku po drugą dekadę wieku XX. Szczególnym zainteresowaniem gości wernisażu cieszył się komplet strojów składający się z dwóch sukni jedwabnych z 1893 roku w kolorach różowym i niebieskim oraz dwustronnej różowo-niebieskiej pelerynki. Suknie należały do wyprawy ślubnej Pani Arturowej L. Gibson, zamieszkałej przy 12 Pembridge place, Bayswater w Londynie. Przy różowej sukni zachowała się oryginalna wizytówka z datą ślubu 29 czerwca 1893 roku. Bardzo podobały się również suknie żałobne oraz suknie ślubne, których na wystawie można zobaczyć cztery, najstarsza z 1879 roku zachowała się oryginalnym wiankiem – koroną z woskowych kwiatów pomarańczy, najmłodsza suknia pochodzi z Francji 1916 roku. Wśród pozostałych eksponatów znajdują się jedwabne stroje wizytowe i balowe, wszystkie równie piękne i wyjątkowe.

Wystawę można zwiedzać do 10 grudnia 2018. Serdecznie zapraszamy.

Przygotowania do wystawy i sam wernisaż cieszyły się zainteresowaniem mediów lokalnych i ogólnopolskich. Zaproszenie na wystawę zostało wyemitowane w TVP w programie Teleexpress, oraz w ASTA TV . Odwiedzili nas przedstawiciele lokalnej prasy i redaktorzy Pilskich portali informacyjnych. Dziękujemy za udaną współpracę.